logo

Andrzej Ludek – Rotary International

Szanowni  Państwo
Józefa Krzysztofa Oraczewskiego mam zaszczyt i przyjemność znać już prawie 15 lat. Jego dzieła zachwycają ekspresją, energią. Pełne życia instalacje, obrazy ożywione grą światła, którym sprawnie, z mistrzostwem operuje artysta, dostarczają niecodziennych wrażeń. Jest jednym z niewielu twórców, którzy łączą w swoim działaniu talenty artystyczne z talentami organizatorskimi. Bardzo imponuje mi rozmach jego przedsięwzięć oraz perfekcja wykonania. Z podziwem i uznaniem wspominam przedsięwzięcia, których był autorem lub  współtwórcą, takich jak wielka wystawa w Galerii PBK pod patronatem Muzeum Narodowego czy plenerowy pokaz artystycznej instalacji przestrzennej podczas Mistrzostw Świata w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi.

Oprócz znakomitego dorobku artystycznego koniecznie trzeba wspomnieć o jeszcze jednej pasji artysty – poświęceniu dla innych ludzi. Te swoje społeczne pasje Krzysztof spełnia  na forum Rotary International, jednej z największych na świecie organizacji pomagającej ludziom, organizacji, której członkowie sprawiają, że każdego dnia wielu ludziom świat zmienia się na lepsze.  Józef Krzysztof Oraczewski był Prezydentem klubu Rotary Warszawa City, a od dwóch lat jest Przewodniczącym Komitetu Międzykrajowego Rotary International Polska – Izrael.

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić aby odbywająca się dorocznie od 1995 roku,   sztandarowa warszawska impreza klubu Rotary Warszawa City „Choinka Rotariańska” nie miała w swoim programie aukcji obrazu Józefa Krzysztofa Oraczewskiego. Artysta od lat przekazuje nieodpłatnie swoje dzieła na aukcje, z których dochód przeznaczony jest na finansowanie programów charytatywnych klubu Rotary, takich jak stypendia w uczelniach Warszawy dla młodzieży polskojęzycznej z krajów byłego Związku Radzieckiego.

Godne odnotowania jest również zaangażowanie artysty w międzynarodowe, rotariańskie projekty artystyczne.  Najlepszym przykładem niech będzie polsko-niemiecka wystawa artystów- rotarian (malarzy, rzeźbiarzy i grafików) z Berlina, Krakowa i Warszawy „Kunst verbindet – Sztuka łączy” zorganizowana w Krakowie w Pałacu Sztuki w czerwcu 2007 roku.

Wielki artysta o duszy społecznika to rzadkie zjawisko – tym bardziej cenimy Józefa Krzysztofa Oraczewskiego, że jest z nami w Rotary.

Andrzej Ludek

Dp pobrania oryginalny tekst pdf – Andrzej Ludek

Komentarze zostały wyłączone.

Józef Krzysztof Oraczewski - polski artysta malarz, twórca instalacji