logo

Autorekomendacja

Szanowni Państwo

W kilku słowach pragnę przybliżyć Państwu swoją działalność artystyczną. Od kilkunastu lat działam na światowym rynku sztuki. Swoją główną uwagę skupiłem dotychczas na Niemczech i Izraelu. Organizowałem wystawy z wieloma artystami. Do najważniejszych z nich należą wspólne działania z Wiktorem Vasarelym, Wilfridem Polke, Cezarem Manrique, Günterem Grassem. Pragnę zaznaczyć, że wystawy te miały wysoką rangę artystyczną z podkreśleniem wartości sztuki polskiej.

Pierwszą instalację przestrzenną, którą wystawiłem w Niemczech przez Fundację Konrada Adenauera w Centrum Kultury w Trier jako indywidualną prezentację polskiego artysty oceniono bardzo wysoko. Pan Horst Richter, ówczesny przewodniczący Związku Krytyków Niemieckich wyrażając swój aplauz napisał również wstęp do katalogu mojej kolejnej wielkiej realizacji. Wystawa ta została zorganizowana w Centrum Kultury w Wachsfabrik w Kolonii przy pomocy fabryki Lukas, produkującej materiały malarskie dla artystów (fabryka ta sponsoruje tylko dwóch artystów).

Inspiracją do tej instalacji przestrzennej był Koń Trojański. Ideę plastyczną tego przedsięwzięcia wykorzystałem następnie przy realizacji scenografii do sztuki „Fredra” w teatrze na Woli.

W 1990 roku zrealizowałem w Warszawie, w Galerii SARP wspólną wystawę z Andreasem von Weizsäcker. Na wernisażu obecnych było ponad 2000 osób. Radio i telewizja poświęciły temu wydarzeniu 6 godzin audycji. Fakty te wyraźnie pokazują jak dużym zainteresowaniem cieszyła się ta ekspozycja.

W wyniku licznych przedsięwzięć artystycznych otrzymałem zaproszenie od dyrektora Muzeum w Tel Avivie, pana Yona Fischera na dwumiesięczny pobyt w Jerozolimskim Centrum Sztuki Wizualnej na październik i listopad 1993 r. Do miejsca tego przyjeżdżają najlepsi artyści z całego świata. Mogę więc szczycić się tym, że moje indywidualne działania zostały ocenione tak wysoko.

W grudniu 1993 roku zaprezentowałem w Muzeum w Herzaliya (Izrael) kolejną dużą instalację przestrzenną na temat „Drzewa Życia”. Wystawa ta w zmienionej nieco formie pokazana zostanie również w Niemczech i Polsce. Instalacja „Drzewo Życia” została pozytywnie oceniona zarówno przez krytyków sztuki, środki masowego przekazu, jak i indywidualnych odbiorców. Kolejnymi wystawami, do których przygotowuję się obecnie są: wystawa w Muzeum w Bochum w 1995 r., wystawa w galerii Uniwersytetu w Hajfie (Izrael) w 1995 r. oraz wystawa w Europejskim Centrum Kultury w Galerii Rollandseck w 1995 r. Wystawa w Bonn (Galeria Rollandseck) odbędzie się pod patronatem Ambasadora Polski Janusza Reitera i jego małżonki oraz Gottfrida von Bismarck, Erkharda von Maltzan i Birgitt Rossenberg. Otrzymałem również zaproszenie do wzięcia udziału w biennale w Ein Hod (Izrael), zaproszenie na realizację indywidualnej wystawy w Kongresie w Marakeszu (Maroko). W trakcie przygotowań są również wystawy we Francji, Włoszech i USA.

Jedna z moich wielkich instalacji przestrzennych zatytułowana „Wieża Babel”, która jest gotowa do ekspozycji czeka na możliwość zaprezentowania w Niemczech i USA. Gromadzę również środki na realizację wielkiego cyklu obrazów o formatach 2m x 3m dotyczącego Dekalogu. Zamierzam przedstawić 70 prac, gdzie każde 7 obrazów przedstawiałoby jedno z przykazań.

Innym cyklem, wymagającym również ogromnego przygotowania jest cykl dotyczący tematyki chasydzkiej. 6 dużych obrazów (2m x 3m) było już eksponowanych w Muzeum w Radomiu w 1990 r. Trzecim, równie ważnym dla mnie cyklem zatytułowanym „Słownik” jest cykl inspirowany wzajemnymi wpływami i stosunkami kulturowymi między Polską i Niemcami.

W 3000 rocznicę powstania Jerozolimy, zamierzam przygotować kolejną instalację przestrzenną „Arka Przymierza”.

Około 400 prac znajduje się w kolekcjach prywatnych i muzealnych w 20 krajach świata w tym w kolekcji byłego prezydenta USA Ronalda Reagana i Muzeum w Waszyngtonie.

Cieszyłbym się bardzo, gdyby moje działania artystyczne znalazły uznanie w Państwa oczach. Liczę również na poparcie moich planów.

Z wyrazami szacunku

Józef Krzysztof Oraczewski

Komentarze zostały wyłączone.

Józef Krzysztof Oraczewski - polski artysta malarz, twórca instalacji