logo

Ewa Snopkowska – „Artysta – artystom”

Wystawę prac Krzysztofa Oraczewskiego można oglądać w warszawskiej Galerii PBK od stycznia przyszłego roku. To pierwsza od pięciu lat prezentacja w Polsce.

Ewa Snopkowska

Jest niewątpliwie jednym z najwybitniejszych artystów współczesnych, którego dzieła znane są na całym (prawie) świecie. W Polsce – jeszcze wszystko przed nim.

Nad warszawskim wernisażem pieczę sprawował Związek Artystów Scen Polskich. Przybyło wiele znanych osób ze świata artystycznego, m.in. Alina Janowska, Anna Nehrebecka, Ewa Wiśniewska, Kazimierz Kaczor, Karol Strasburger. Otwarciu wystawy towarzyszył koncert wirtuoza gitary, rewelacyjnego Henryka Albera i mini recital Elżbiety Wojnowskiej.

Malarz przekazał trzy swoje obrazy na loterię. Każdy z blisko pięciuset gości (w tym blisko dwustu właścicieli największych przedsiębiorstw polskich i zagranicznych) miał szansę, by stać się właścicielem pracy artysty. Wystarczyło kupić los i cierpliwie czekać na wynik losowania. Dochód z loterii w wysokości 18 tys. zł przeznaczono na Dom Artysty Weterana Scen Polskich w Skolimowie.

Krzysztof Oraczewski jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Studium Scenografii Teatralnej i Filmowej. Już jako student otrzymał wiele wyróżnień i był laureatem licznych nagród. Artysta uprawia malarstwo sztalugowe i wielkoformatowe, rysunek, grafikę i instalacje przestrzenne.

Ma w swoim dorobku ponad 40 wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych (m.in. prezydenta R. Regana i kanclerza H.D. Genschera) oraz w muzeach 27 krajów (m.in. Muzeum Narodowym w Washingtonie, Muzeach Sztuki Współczesnej Izraela i Hiszpanii, Kunstmuseum w Bochum oraz Landesmuseum Volk Und Wirtschaft w Düsseldorfie). W Galerii PBK można obejrzeć część kolekcji, którą przedtem prezentowały galerie sztuki w USA (np. w Nowym Jorku) i Niemczech.

Do pobrania oryginalny tekst pdf  – Ewa Snopkowska – Artysta-artystom

Komentarze zostały wyłączone.

Józef Krzysztof Oraczewski - polski artysta malarz, twórca instalacji