logo

Ferdynand Ruszczyc – Muzeum Narodowe w Warszawie

Szanowni Państwo!

Sprawując pieczę i kierując przedsięwzięciami Muzeum Narodowego w Warszawie w latach 1995- 2007 miałem do czynienia z wieloma artystami z których działalność i twórczość Pana Oraczewskiego zasługuje na szczególne zauważenie i uznanie. Słyszałem już wcześniej o sukcesach jakie odnosił podczas wystaw w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku w Galerii SARP w Warszawie, gdzie wystawiał wraz z niemieckim artystą Andreasem von Weizackerem oraz na Menażu w Moskwie podczas wystawienia instalacji o tematyce solidarnościowej, czy w Muzeum  Volk und Wirtschaft w Dusseldorfie, które to muzeum w całości zostało przeznaczone na jego indywidualną prezentację w ramach współpracy partnerskiej miedzy Dusseldorfem a Warszawą. Do niewątpliwych sukcesów Tego Twórcy należy również indywidualna wystawa w Muzeum Bochum w Niemczech obok Tadeusza Kantora i Józefa Szajny oraz w Muzeum Herclija w Izraelu gdzie wystawił dzieło pod tytułem „Drzewo Życia”.

Znam twórczość Pana Oraczewskiego od czasu (1996 roku) kiedy  to rozważaliśmy wystawę Jego prac w Muzeum Narodowym, wspólnie z artystą niemieckim Jorkiem Immendorfem jednym z najbardziej uznanych artystów niemieckich, która ostatecznie nie została zrealizowana. Następny projekt w którym uczestniczyłem to indywidualna wystawa pod patronatem Muzeum Narodowego w Galerii PBK do której realizacji przyjął zaproszenie jako Komisarz Artystyczny znawca sztuki europejskiej i dyrektor Muzeum Bochum Peter Spielman. Wystawa odbiła się ogromnym pozytywnym echem w mediach i wśród licznych widzów oraz czasami w negatywnych  reakcjach  niektórych krytyków związanych z innymi artystami warszawskimi i polskimi.

Jest mi miło napisać kilka ciepłych słów o artyście, który znakomicie radzi sobie budując swoją karierę artystyczną na wzorcach z szerokiego świata, gdzie rynek sztuki i zasady profesjonalizmu w tej dziedzinie są od dawna ustalone.

Prace Oraczewskiego znajdują się w wielu muzeach,  instytucjach państwowych i w kolekcjach prywatnych. Oraczewski jest jednym z nielicznych polskich artystów którego prace znajdują się w siedzibach największych banków i korporacji biznesowych kraju.

 

Ferdynand Ruszczyc
Historyk Sztuki
Tel. 0604162561
Wieloletni Dyrektor Muzeum Narodowego

Do pobrania oryginalny tekst pdf – Ferdynard Ruszczyc

Komentarze zostały wyłączone.

Józef Krzysztof Oraczewski - polski artysta malarz, twórca instalacji