logo

Jan Świtała – Kancelaria Prezydenta RP

Warszawa, dnia 7 lipca 2005 r.

Szanowni Państwo

Józef Krzysztof Oraczewski jest jednym z najbardziej cenionych w świecie współczesnych malarzy polskich, z uwagi na zakres podejmowanych tematów artystycznych, jak również dzięki stosowanym technikom twórczym.

Artysta uprawia malarstwo sztalugowe, malarstwo wielkoformatowe, rysunek i grafikę.

Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a także dyplom Studium Scenografii Teatralnej i Filmowej u profesora Józefa Szajny są fundamentem, na którym rozwinął się tak zróżnicowany i bogaty dorobek artystyczny. Zawiera się on w zorganizowanych przeszło 40-tu wystawach indywidualnych oraz udziale w licznych ekspozycjach zbiorowych na całym świecie. Wielokrotnie dzieła artysty wystawiane były wraz z pracami znakomitości artystycznych naszych czasów (Wiktor Vasarely, Wilfrid Polke, Cezar Manrique, Gunter Grass, Andy Warhol).

Dzieła J.K.Oraczewskiego zdobią kolekcje między innymi Prymasa Józefa Glempa, Prezydenta Ronalda Reagana, a także przyozdabiają pomieszczenia reprezentacyjne siedziby Kancelarii Prezydenta RP.

Patrząc na całość dotychczasowych dokonań J. K. Oraczewskiego, zakres i formę jego działalności połączoną z wielkim zaangażowaniem w przekazywanie własnych przemyśleń i odczuć w kontekście wydarzeń światowych i europejskich (instalacja „Koń Trojański” w czasie upadku muru berlińskiego w Niemczech czy instalacja „Pompejańska” w Moskwie organizowana w czasie wprowadzania zmian ustrojowych w Rosji) można go uznać za ambasadora polskiej sztuki wszędzie tam, gdzie realizuje swoje wizje i marzenia artystyczne.

Józef Krzysztof Oraczewski za twórczość oraz zasługi w dziedzinie sztuki w 1999 roku otrzymał odznaczenie państwowe „Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski”.

Jan Świtała
Dyrektor
biura Administracyjno-Gospodarczego
Kancelarii Prezydenta RP

Do pobrania oryginalny tekst pdf – Jan Świtała – Kancelaria Prezydenta RP

Komentarze zostały wyłączone.

Józef Krzysztof Oraczewski - polski artysta malarz, twórca instalacji