logo

Małgorzata Radzikowska

Józef Krzysztof Oraczewski urodził się 7 czerwca 1951 roku w Warszawie. Należy do najbardziej znanych i cenionych w świecie współczesnych malarzy polskich. Jednocześnie jest jednym z niewielu tak wszechstronnych. Uprawia malarstwo sztalugowe i ścienne, rysunek i grafikę, jest twórcą instalacji przestrzennych.

Około 400 jego prac znajduje się w zbiorach prywatnych i państwowych, w ponad 20 krajach świata, m.in. w Niemczech, Izraelu, Rosji, Stanach Zjednoczonych, w tym również w prywatnej kolekcji byłego prezydenta USA Ronalda Reagana.

Do największych prezentacji artystycznych Krzysztofa Oraczewskiego należą wystawy ostatnich kilku lat, m.in. wspólna wystawa z Andreasem von Weizsäckerem w galerii SARP w Warszawie (1990 r.), wystawa indywidualna w Muzeum Sztuki Współczesnej w Hercliji (Izrael) w grudniu 1993 roku, która następnie będzie pokazana w Niemczech i w Polsce. Ważne były również prezentacje roku 1995 – wystawa w Instytucie Kultury Polskiej w Lipsku i w Parlamencie w Magdeburgu oraz wystawa organizowana wspólnie z firmą Rank Xerox w galerii SARP w Warszawie. W najbliższych planach Oraczewskiego są prezentacje w Bochum, w Galerii Uniwersytetu w Hajfie (Izrael), w galerii Rollandseck w Bonn oraz wystawa w Landes Museum i Galeri Blau w Düsseldorfie. Artysta przygotowuje też pokazy swoich prac we Francji, we Włoszech i USA. Jednak najważniejsze jest dla niego stworzenie kolejnej niepowtarzalnej instalacji przestrzennej – „Arki Przymierza”, która będzie gotowa na 3000 rocznicę powstania Jerozolimy. Oprócz wielkiego talentu plastycznego Krzysztof Oraczewski ma również zdolności menadżerskie. Potrafi z ogromnym sukcesem promować własną twórczość. Do realizacji swoich zamierzeń artystycznych pozyskał, tak znakomitych sponsorów jak np.: LOT, 3M, Powszechny Bank Kredytowy S.A., Lucas, Xerox, Head, Akwawit, Okland i Warkę. Efektem tych działań jest również honorowa nagroda „Srebrny As”, którą Oraczewski otrzymał w 1994 roku. Laureatami „Srebrnego Asa” są m.in. takie osoby jak: Leszek Balcerowicz, Grzegorz Kołodko, Beata Tyszkiewicz i Janusz Gajos. Oraczewski należy do niewielkiego grona polskich twórców, którzy otwarcie przyznają, że współczesny artysta nie istnieje bez sponsora. Bez niego realizacja wszelkich zamierzeń artystycznych, często bardzo kosztownych, byłaby właściwie niemożliwa. Wspieranie sztuki, twórców przynosi – według niego – wymierny zysk obu stronom. Artyście daje możliwość swobodnego tworzenia, realizacji celów artystycznych, a sponsorowi – prestiż i satysfakcję. Biznesmen, który inwestuje w promocję wybitnego malarza, opłaca druk reprodukcji, katalogów, ma z tego również pośrednią reklamę swojej firmy. Wystawy wziętych malarzy są dla sponsora świetnym miejscem do pokazania się. Dzięki inwestycji w sztukę, biznesmen staje się również kolekcjonerem.

Małgorzata Radzikowska

Komentarze zostały wyłączone.

Józef Krzysztof Oraczewski - polski artysta malarz, twórca instalacji