logo

Obraz „Powstanie”

1 sierpnia, w 62. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Pałacu Kultury i Nauki zaprezentowano monumentalne dzieło malarskie Józefa Krzysztofa Oraczewskiego z Sulejówka. Pokaz odbył się na zaproszenie Zarządu Pałacu Kultury i Nauki.

– Bardzo się cieszę, że polska sztuka może służyć umacnianiu polskiego patriotyzmu – powiedział Oraczewski.

Interesujące, że powstanie tego obrazu wiąże się z książką „Miasto nieujarzmione” o Warszawie i Powstaniu Warszawskim, którą artysta jako dziecko dostał od ojca. Z tej książki zaczerpnięta jest ikonografia, ale z wyjątkiem krucyfiksu – symbolu męki. Dzieło jest niezwykle wymowne; nie da się przejść obok niego obojętnie, skłania do refleksji. Utrzymane w kolorach czarnych i odcieniach szarości, w których można dostrzec walkę, ból, cierpienie, śmierć. Jedyny kolorowy symbol to polska flaga – biel i czerwień. Dodatkowo, nieprzypadkowa data prezentacji obrazu, czyli 1 sierpnia – szczególny dzień dla Polaków, gdzie słowo patriotyzm brzmi w sposób wyraźny i dobitny, nie była bez znaczenia dla odbioru dzieła. – Obraz ma w sobie przekaz, choć tego typu prace trudno ocenić, z tej racji, że samo Powstanie Warszawskie jest tematem trudnym i pełnym emocji – mówi Tomasz Borkowski grawer z Sulejówka, którego spotkaliśmy na wystawie. W Sali Marmurowej PKiN spotkaliśmy również koleżanki artysty z czasów licealnych: Teresę Gniado z Okuniewa i Grażynę Madejską z Sulejówka, z którymi chodził do jednej klasy. Zaś Hanna Jagodzińska (również absolwentka sulejóweckiego Liceum Ogólnokształcącego) z córką Moniką, by zobaczyć obraz przyjechały aż z Zurychu ( Szwajcaria). Panie zachwycone są dziełem Krzysztofa Oraczewskiego. Nie jest to pierwsza wystawa, na której się spotykają.

Uroczystość uświetnił koncert autorstwa i w wykonaniu Wojciecha Konikiewicza. Organizatorem prezentacji jest Zarząd Pałacu Kultury i Nauki. W realizacji przedsięwzięcia pomogła firma JAKON, druki wykonała drukarnia Pakdruk-Poligrafia z Wesołej. Spotkanie uświetniły firma MOVIN prezentując wina mołdawskie i firma MARANI prezentując wina gruzińskie. Całość poczęstunku przeprowadził Dom Restauracyjny „U Dziadka” z Sulejówka.

Obraz jest prezentowany w Sali Marmurowej PKiN (wejście główne od ul. Marszałkowskiej); można podziwiać przez 63 dni, czyli tyle, ile trwało powstanie.

Tekst i fot. Aneta Mikulska

Do pobrania oryginalny tekst pdf – Obraz Powstanie

Komentarze zostały wyłączone.

Józef Krzysztof Oraczewski - polski artysta malarz, twórca instalacji