logo

Orac 2009

Jest jednym z najbardziej cenionych w świecie współczesnych malarzy polskich, z uwagi na zakres podejmowanych tematów artystycznych, jak również dzięki stosowanym technikom twórczym. Józef Krzysztof Oraczewski uprawia malarstwo sztalugowe, wielkoformatowe, rysunek i grafikę.

Osobną i zarazem bardzo wysoko ocenianą dziedziną jego twórczości są instalacjeprzestrzenne, które przyniosły mu już należną pozycję międzynarodowego autorytetu w tej dziedzinie sztuki.

Dotychczasowy dorobek Józefa Krzysztofa Oraczewskiego stanowi zorganizowanie ponad 40-tu wystaw indywidualnych udział w licznych ekspozycjach zbiorowych na całym świecie.

„Sprawując pieczę i kierując przedsięwzięciami Muzeum Narodowego w Warszawie w latach 1995 – 2007 miałem do czynienia z wieloma artystami z których działalność i twórczość Pana Oraczewskiego zasługuje na szczególne zauważenie i uznanie – uważa historyk sztuki Ferdynand Ruszczyc, wieloletni Dyrektor Muzeum Narodowego. – To artysta, który znakomicie radzi sobie budując swoją karierę artystyczną na wzorcach z szerokiego świata, gdzie rynek sztuki i zasady profesjonalizmu w tej dziedzinie są od dawna ustalone”.

Patrząc na całość dotychczasowych dokonań J. K. Oraczewskiego, zakres i formę jego działalności połączoną z wielkim zaangażowaniem w przekazywanie własnych przemyśleń i odczuć w kontekście wydarzeń światowych i europejskich (instalacja „Koń Trojański” w czasie upadku muru berlińskiego w Niemczech czy instalacja „Pompejańska” w Moskwie zorganizowana w czasie wprowadzania zmian ustrojowych w Rosji) można go uznać za ambasadora polskiej sztuki wszędzie tam, gdzie realizuje swoje wizje i marzenia artystyczne. Za twórczość oraz zasługi w dziedzinie sztuki w 1999 roku otrzymał odznaczenie państwowe „Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski”.

„Sztuka Oraczewskiego olśniewa, wciąga w swoją orbitę, porywa rozmachem, uderza akordem barw i wabi urokiem niespodzianki. Oraz dziwną atmosferą, płynącą z połączenia sfery sacrum ze sferą profanum ze zderzeniem głębokiej tradycji ze współczesnością. Tego, co zamarłe w doskonałym kształcie z tym, co powstaje, co się wyłania na naszych oczach z naporu myśli, uczuć i form, w jakie je oblókł artysta – uważa krytyk sztuki profesor Jerzy Madeyski.

„Oraczewski operuje równie biegle i chętnie barwą, jak reliefem, abstrakcją jak realizmem o wyraźnie idealizujących skłonnościach. Artysta jest sobą i tylko sobą. Rozpoznawalny na pierwszy rzut oka, zawsze inny lecz zawsze taki sam zarazem tak, jak to jest regułą w wypadku mocnych i świadomych swych celów osobowości. Oraz nader dekoracyjny. To również dobrze: wszak nie kto inny jak najmłodszy z naszych wieszczów, Wyspiański, powiedział przed wiekiem już „Sztuka dekoracyjna? Takiego pojęcia nie ma. Każda dobra sztuka jest ze swej natury dekoracyjna” – podkreśla profesor Jerzy Madeyski.

 

JÓZEF KRZYSZTOF ORACZEWSKI

(ur. 1951 r.)

Cykle malarskie min.: „Rozbicia”, „Wielopostaci”, „Droga”, „Dekalog”, „Słownik”,„Światła”„Skrzydlaci”, „Drzewoludzie”, „Nieustająca dostawa pozytywnej energii”, „Biczowani”

Instalacje min.: „Koń Trojański”, „Drzewo życia”, „Skala Ludzka”, „Pompejańska”, „Pamięci Ojca”, „Ptak”, „Dotknięcie Anioła”,

Ważniejsze wystawy indywidualne:

– Muzeum Mikołaja Kopernika (Frombork ‘85);

– Centrum Kultury w Trier (1990);

– Centrum Kultury Wachsabrik w Kolonii (1990);

– Muzeum Sztuki Współczesnej Herzlija w Izraelu (1993);

– Landesmuseum Volk und Wirtschaft w Düsseldorfie (1997);

– Galeria Nowego Dziennika w Nowym Jorku (1997);

– Muzeum Sztuki Współczesnej Kunstmuzeum Bochum (1997)

– Galeria PBK w Warszawie pod patronatem Muzeum Narodowego

Wystawy wspólne

1. „Pegaz” (180 x 280 cm) w kolekcji Ewy i Leszka Kasprowiczów

2. „Biegnąca skrzydlatość” (100 x 400 cm) w kolekcji firmy 3M Polska

3. „Brama świateł”(100 x 400 cm) w kolekcji firmy 3M Polska

4. „Asymetryczność piękna”(100 x 400 cm) w kolekcji firmy 3M Polska

5. „Pale z powidokiem”(180 x 280 cm) w zbiorze kolekcjonera prywatnego

 

Do pobrania oryginalny tekst pdf – Orac 2009

Komentarze zostały wyłączone.

Józef Krzysztof Oraczewski - polski artysta malarz, twórca instalacji