logo

Oraczewski w Galerii PBK

Józef Krzysztof Oraczewski namiętnie eksperymentuje, ale jednocześnie z szacunkiem odnosi się do tradycji. Jest malarzem i twórcą obiektów, w których często łączy płaszczyznę obrazu z kompozycjami przestrzennymi; niekiedy urastają one do rangi instalacji. Środkiem wyrazu stają się różne surowce – od tradycyjnych do nowoczesnych tworzyw sztucznych. Absolwent warszawskiej ASP, w 1977 r. uzyskał dyplom Studium Scenografii Teatralnej i Filmowej u prof. Józefa Szajny. W swoim dorobku artysta ma ponad 40 wystaw indywidualnych oraz udział w licznych ekspozycjach zbiorowych na całym świecie. Ponad czterysta jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych i muzealnych w blisko 30. krajach.

Nic więc dziwnego, że otwarcie wystawy J. K. Oraczewskiego w Galerii PBK przyciągnęło rekordową liczbę miłośników sztuki. Wernisaż wystawy był jednym z największych tegorocznych wydarzeń kulturalnych – odnotowali recenzenci. Podkreślił to również Peter Spielman – komisarz artystyczny wystawy i zarazem dyrektor Muzeum w Bochum (RFN). Wśród przybyłych gości znalazło się wielu znanych przedstawicieli świata sztuki i kultury.

Gości witała p. Alina Janowska, zachęcając zarazem do wzięcia udziału w loterii towarzyszącej wernisażowi. Uczestnicy loterii wzięli udział w losowaniu trzech prac przekazanych przez J. K. Oraczewskiego. Cały dochód wraz z podarowanymi przez bank 10 tys. zł – w sumie 18 250 zł – przeznaczono na potrzeby Domu Artysty Weterana Scen Polskich w Skolimowie. Doskonałą oprawę muzyczną wieczoru stworzyli: Elżbieta Wojnowska (jej ostatnią płytę z autografem zlicytowano za 350 zł, które zasiliły fundusz loterii), Grażyna Orsz oraz Trio Henryka Albera.

Do pobrania oryginalny tekst pdf – Oraczewski w Galerii PBK

Komentarze zostały wyłączone.

Józef Krzysztof Oraczewski - polski artysta malarz, twórca instalacji