logo

Prof. Marek Kwiatkowski

Z twórczością Pana Oraczewskiego spotykałem się od wielu lat wielokrotnie. Oglądałem pokaz z Jego dyplomu z warszawskiej ASP, pokazany jako prezentacja najlepszych prac absolwentów w Galerii Zachęta, wystawę w Galerii Debiutów, Galerii Nowy Świat a w późniejszym czasie obserwowałem sukcesy artysty na wystawach w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, gdzie pokazywał ogromny cykl obrazów z malarstwem materii oraz poza granicami a w szczególności wielką indywidualną wystawę w Muzeum w Dusseldorfie i Muzeum Bochum, a także wcześniejsze prezentacje słynnych instalacji Biało- Czerwonej w Moskwie na Maneżu i w Kolonii gdzie pokazywał symbolicznego Konia Trojańskiego.

Moje patrzenie na sztukę współczesną zawsze odnoszę do dokonań płynących z relacji wynikających z wiedzy historycznej. Jest to bowiem jedyne naturalne odniesienie pokazujące wartość sztuki dzisiejszej następującej na podwalinach dokonań mistrzów z minionych epok i tu sztuka Oraczewskiego wpasowuje się w odbiór decydujący o współczesnym myśleniu, będąc jednocześnie jej kontynuacją.

Patrzenie na sztukę współczesną jest również uzależnione od wielości różnych propozycji jakie pojawiają się w Polsce i na świecie decydującej o tym, że słabsze propozycje giną w gąszczu prezentacji i wielości używanych mediów i tu sztuka Oraczewskiego również znakomicie się pokazuje także poprzez dostosowanie się środkami wyrazu do współczesnych narzędzi wyrazu (tu szczególnie wielki cykl obrazów „Zderzenia” z użyciem technologii wydruku komputerowego użytego w takim celu po raz pierwszy w Polsce).

Przez kilka lat byłem członkiem komisji rzeczoznawców pracującej dla Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i tam również miałem okazję opiniować zakupy ponad trzydziestu dzieł Pana Oraczewskiego dokonywane przez Kancelarię. Musze stwierdzić, że swoją jakością podwyższyły znacznie poziom wielu pomieszczeń, biur, rezydencji należących do urzędu Prezydenta RP.

Prof. Marek Kwiatkowski

Do pobrania oryginalny tekst pdf – Prof. Marek Kwiatkowski

Komentarze zostały wyłączone.

Józef Krzysztof Oraczewski - polski artysta malarz, twórca instalacji